Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
w romantycznej epoce konterfektowi matki-Polki, utrzymywanemu w konwencji surowej wzniosłości. Dla Polki - a Anna Czartoryska, jak widać z cytowanych tekstów, była jej wzorcowym ucieleśnieniem - celem życia było poświęcenie go dla ojczyzny i rodziny, niewzruszone zachowanie dumy i godności. Wszelkie zachowania, wszelkie publiczne wystąpienia polskich dam na emigracji tak w druku stylizowano. Działalność zabawowo-filantropijna wchodziła zatem do konterfektu tej poświętliwej istoty: damy tańcząc na balu, malując obrazki czy haftując robótki przeznaczone na wentę ("prace igły i pędzla" Anny Czartoryskiej wspominał Kukiel) czyniły to wszak nie dla pustej przyjemności, lecz z myślą o polepszeniu doli nieszczęsnych wygnańców.
Szlachetna godność zbierania datków
w romantycznej epoce konterfektowi matki-Polki, utrzymywanemu w konwencji surowej wzniosłości. Dla Polki - a Anna Czartoryska, jak widać z cytowanych tekstów, była jej wzorcowym ucieleśnieniem - celem życia było poświęcenie go dla ojczyzny i rodziny, niewzruszone zachowanie dumy i godności. Wszelkie zachowania, wszelkie publiczne wystąpienia polskich dam na emigracji tak w druku stylizowano. Działalność zabawowo-filantropijna wchodziła zatem do konterfektu tej poświętliwej istoty: damy tańcząc na balu, malując obrazki czy haftując robótki przeznaczone na wentę ("prace igły i pędzla" Anny Czartoryskiej wspominał Kukiel) czyniły to wszak nie dla pustej przyjemności, lecz z myślą o polepszeniu doli nieszczęsnych wygnańców.<br>Szlachetna godność zbierania datków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!