Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
tego są drzeworyty Władysława Skoczylasa, Zbigniewa i Andrzeja Pronaszkow, Edmunda Bartłomiejczyka, Jana Bukowskiego, obrazy Władysława Wasowicza, Tytusa Czyżewskiego czy Zygmunta Waliszewskiego.
Drzeworyty z pogranicza Żmudzi i z Płazowa zebrał i opublikował w 1921 r. Zygmunt Łazarski, zamieszczając ich odbitki faksymilowe wykonane z desek zachowanych w klasztorach żmudzkim i płazowskim. Wybór drzeworytów opublikował też wspomniany Władysław Skoczylas. Stworzył on ważna w dziejach naszej sztuki "polska szkołę drzeworytu". Z kolei Ksawery Piwocki wydał w 1934 r. Ludowy drzeworyt w Polsce, w którym zanotował nieliczne zachowane wiadomości o twórcach drzeworytów, zwłaszcza o ojcu i synu - Maciejach Kostryckich z Płazowa.
Teka Łazarskiego pozwala zorientować się
tego są drzeworyty Władysława Skoczylasa, Zbigniewa i Andrzeja Pronaszkow, Edmunda Bartłomiejczyka, Jana Bukowskiego, obrazy Władysława Wasowicza, Tytusa Czyżewskiego czy Zygmunta Waliszewskiego. <br>Drzeworyty z pogranicza Żmudzi i z Płazowa zebrał i opublikował w 1921 r. Zygmunt Łazarski, zamieszczając ich odbitki faksymilowe wykonane z desek zachowanych w klasztorach żmudzkim i płazowskim. Wybór drzeworytów opublikował też wspomniany Władysław Skoczylas. Stworzył on ważna w dziejach naszej sztuki "polska szkołę drzeworytu". Z kolei Ksawery Piwocki wydał w 1934 r. Ludowy drzeworyt w Polsce, w którym zanotował nieliczne zachowane wiadomości o twórcach drzeworytów, zwłaszcza o ojcu i synu - Maciejach Kostryckich z Płazowa. <br>Teka Łazarskiego pozwala zorientować się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego