Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 01.04 (3)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
determinację, żeby zmienić tę cholerną polską rzeczywistość.
Opisuje pan młode pokolenie jako dość konserwatywne obyczajowo. Jaka jest szansa, że ta postawa nie będzie pociągała za sobą niechęci do innowacji gospodarczych czy technologicznych?
- Trzeba byłoby np. spopularyzować nauczanie Jana Pawła II, który wyraźnie odróżnia instytucje demokratycznego kapitalizmu od ducha konsumpcjonizmu. Ten duch może - ale nie musi - towarzyszyć demokratycznemu kapitalizmowi.
Drugi przykład - gdybyśmy powrócili do cnót purytańsko-mieszczańskich, to moim zdaniem bardzo łatwo połączyć uznanie dla wolnego rynku z tradycyjnymi wartościami obyczajowymi czy moralnymi.
Najlepszym przykładem jest społeczeństwo amerykańskie, które odniosło niewiarygodny sukces gospodarczy, a jednocześnie pozostaje społeczeństwem głęboko religijnym i konserwatywnym. My
determinację, żeby zmienić tę cholerną polską rzeczywistość.&lt;/&gt;<br>&lt;who5&gt;Opisuje pan młode pokolenie jako dość konserwatywne obyczajowo. Jaka jest szansa, że ta postawa nie będzie pociągała za sobą niechęci do innowacji gospodarczych czy technologicznych?&lt;/&gt;<br>&lt;who6&gt;- Trzeba byłoby np. spopularyzować nauczanie Jana Pawła II, który wyraźnie odróżnia instytucje demokratycznego kapitalizmu od ducha konsumpcjonizmu. Ten duch może - ale nie musi - towarzyszyć demokratycznemu kapitalizmowi.<br>Drugi przykład - gdybyśmy powrócili do cnót purytańsko-mieszczańskich, to moim zdaniem bardzo łatwo połączyć uznanie dla wolnego rynku z tradycyjnymi wartościami obyczajowymi czy moralnymi.<br>Najlepszym przykładem jest społeczeństwo amerykańskie, które odniosło niewiarygodny sukces gospodarczy, a jednocześnie pozostaje społeczeństwem głęboko religijnym i konserwatywnym. My
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego