Typ tekstu: Książka
Autor: Meissner Krzysztof
Tytuł: Klasyczna teoria pola
Rok: 2002
teorii ciała stałego stoi spontaniczne złamanie symetrii U(1) elektromagnetyzmu, co zostanie omówione w rozdziale szóstym). Kluczową rolę odgrywa tu pojęcie symetrii, czyli niezmienniczości fizycznych własności układu pod działaniem pewnych transformacji.
Przez długi czas pojęcie symetrii było praktycznie nieużywane w fizyce, potem
pojawiło się w krystalografii przy klasyfikacji kryształów (grupy dyskretne), równolegle w szczególnej teorii względności (grupa Lorentza i Poincar´ego) i ogólnej teorii względności (grupa dyfeomorfizmów), by obecnie, po dołączeniu zwartych grup Liego symetrii cechowania, stanowić podstawę opisu wszystkich zjawisk na poziomie fundamentalnym.
Jednym z przejawów istotnej roli symetrii w fizyce jest (omawiane w rozdziale drugim) twierdzenie Noether, które wiąże
teorii ciała stałego stoi spontaniczne złamanie symetrii U(1) elektromagnetyzmu, co zostanie omówione w rozdziale szóstym). Kluczową rolę odgrywa tu pojęcie symetrii, czyli niezmienniczości fizycznych własności układu pod działaniem pewnych transformacji. <br>Przez długi czas pojęcie symetrii było praktycznie nieużywane w fizyce, potem <br>pojawiło się w krystalografii przy klasyfikacji kryształów (grupy dyskretne), równolegle w szczególnej teorii względności (grupa Lorentza i Poincar´ego) i ogólnej teorii względności (grupa dyfeomorfizmów), by obecnie, po dołączeniu zwartych grup Liego symetrii cechowania, stanowić podstawę opisu wszystkich zjawisk na poziomie fundamentalnym. <br>Jednym z przejawów istotnej roli symetrii w fizyce jest (omawiane w rozdziale drugim) twierdzenie Noether, które wiąże
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!