Typ tekstu: Książka
Autor: Bilica Krzysztof
Tytuł: WIESZCZY PTAK GAMAJUN
Rok: 2002
Czy kosmyki włosów znajdującego się w proroczym transie Gamajuna, upodobnione na Wasniecowowskim płótnie do języków ognia, miały odgrywać taką samą rolę, jaką na ikonach odgrywały języki ognia nad głowami nawiedzonych przez Ducha Świętego apostołów? Czy malarz chciał za pomocą tej stylizacji podkreślić wieszcze zdolności ptaka?
Ciekawą próbę zweryfikowania ptasiej wieszczby (ex post) przeprowadził pamiętnikarz przełomu XVIII i XIX wieku, Jan Duklan Ochocki. Przypomniał sobie bowiem, że ojciec jego kupił był w roku 1774 w Warszawie sztych wyobrażający ptaka, z którym już wówczas wiązano przepowiednie polityczne dla Francji.



Ptak zapowiadający rewolucję i jej krwawe żniwo! Ha! Na dowód tego, że nie fantazjuje i
Czy kosmyki włosów znajdującego się w proroczym transie Gamajuna, upodobnione na Wasniecowowskim płótnie do języków ognia, miały odgrywać taką samą rolę, jaką na ikonach odgrywały języki ognia nad głowami nawiedzonych przez Ducha Świętego apostołów? Czy malarz chciał za pomocą tej stylizacji podkreślić wieszcze zdolności ptaka?<br>Ciekawą próbę zweryfikowania ptasiej wieszczby (ex post) przeprowadził pamiętnikarz przełomu XVIII i XIX wieku, Jan Duklan Ochocki. Przypomniał sobie bowiem, że ojciec jego kupił był w roku 1774 w Warszawie sztych wyobrażający ptaka, z którym już wówczas wiązano przepowiednie polityczne dla Francji. <br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Ptak zapowiadający rewolucję i jej krwawe żniwo! Ha! Na dowód tego, że nie fantazjuje i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego