Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
ostrej krytyki stosunków społecznych - krytyki na tyle ogólnikowej, że mogła ona wchodzić w związki z plebejsko-ludową mentalnością różnych epok.
Ta historia Frygijczyka dotarła do Biernata z Lublina poprzez dwie najbardziej znane wersje piętnastowieczne, Włocha Rimicjusza i Niemca Heinricha Steinhöwela, wersje, które z kolei opierały się na najróżniejszych rękopiśmiennych kodeksach ezopowych.
Ezop stał się uosobieniem wolności: nie tyle zorganizowanej walki o wolność, ile walki między człowiekiem wolnego umysłu a instytucją. Dzieje Ezopa kończą się jego śmiercią: znienawidzony przez kapłanów Apollina, został oskarżony o kradzież naczyń ze świątyni, które mu przedtem prowokacyjnie podrzucili do tłumoczka. Kapłani nienawidzili go za to, że nauczał
ostrej krytyki stosunków społecznych - krytyki na tyle ogólnikowej, że mogła ona wchodzić w związki z plebejsko-ludową mentalnością różnych epok.<br>Ta historia Frygijczyka dotarła do Biernata z Lublina poprzez dwie najbardziej znane wersje piętnastowieczne, Włocha Rimicjusza i Niemca Heinricha Steinhöwela, wersje, które z kolei opierały się na najróżniejszych rękopiśmiennych kodeksach ezopowych.<br>Ezop stał się uosobieniem wolności: nie tyle zorganizowanej walki o wolność, ile walki między człowiekiem wolnego umysłu a instytucją. Dzieje Ezopa kończą się jego śmiercią: znienawidzony przez kapłanów Apollina, został oskarżony o kradzież naczyń ze świątyni, które mu przedtem prowokacyjnie podrzucili do tłumoczka. Kapłani nienawidzili go za to, że nauczał
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!