Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj świat
Nr: 4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1987
Victoria był pierwszym stałym osiedlem Brytyjczyków w Kolumbii Brytyjskiej. Przez cały czas pełnił on funkcję głównego miasta kolonii i do dziś pozostał stolicą prowincji.
W wieku XIX wyspa Vancouver i Wyspy Królowej Charlotty były terenem wyrębu lasów i eksportu drewna do Kalifornii i Chin. Na wybrzeżu powstały stacje wielorybników i faktorie skupu skór futerkowych. Ogołocone strome stoki, przy dużych tu opadach (1500-2500 mm rocznie), narażone były na erozję, która spowodowała - zwłaszcza na Wyspach Królowej Charlotty - poważne szkody ekologiczne. Obecnie zaprzestano wyrębów. Trwają prace zalesieniowe, założono też rezerwaty przyrody.
Przytłaczająca część 300-tysięcznej ludności wyspy Vancouver o obszarze 33,7 tys
Victoria był pierwszym stałym osiedlem Brytyjczyków w Kolumbii Brytyjskiej. Przez cały czas pełnił on funkcję głównego miasta kolonii i do dziś pozostał stolicą prowincji.<br>W wieku XIX wyspa Vancouver i Wyspy Królowej Charlotty były terenem wyrębu lasów i eksportu drewna do Kalifornii i Chin. Na wybrzeżu powstały stacje wielorybników i faktorie skupu skór futerkowych. Ogołocone strome stoki, przy dużych tu opadach (1500-2500 mm rocznie), narażone były na erozję, która spowodowała - zwłaszcza na Wyspach Królowej Charlotty - poważne szkody ekologiczne. Obecnie zaprzestano wyrębów. Trwają prace zalesieniowe, założono też rezerwaty przyrody.<br>Przytłaczająca część 300-tysięcznej ludności wyspy Vancouver o obszarze 33,7 tys
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego