Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
stwarza napięcie emocjonalne, różne od tego, które wywołuje krzyż o równych belkach, nie mówiąc już o krzyżach grekokatolickich czy św. Zachariasza, wznoszonych w czasie zarazy.
Większość krzyży ma w polu przecięcia się pionowej belki i ramion figurę Ukrzyżowanego. Dlatego lud nazwał krzyże Bożymi Mękami. Drewniane ciosano z twardego drewna, a figurę rzeźbiono przeważnie w miękkim, pozwalającym łatwiej kształtować szczegóły. Wraz z rozpowszechnieniem się kuźni, pojawiły się w XIX w. krzyże i figury kute bądź odlewane, a niekiedy wycięte z blachy. Nad rzeźba umieszczano daszek drewniany, dwuspadowy lub półokrągły blaszany, nierzadko o zdobionym brzegu.
Krzyże żyły długo, takie same trwały przez wieki
stwarza napięcie emocjonalne, różne od tego, które wywołuje krzyż o równych belkach, nie mówiąc już o krzyżach grekokatolickich czy św. Zachariasza, wznoszonych w czasie zarazy. <br>Większość krzyży ma w polu przecięcia się pionowej belki i ramion figurę Ukrzyżowanego. Dlatego lud nazwał krzyże Bożymi Mękami. Drewniane ciosano z twardego drewna, a figurę rzeźbiono przeważnie w miękkim, pozwalającym łatwiej kształtować szczegóły. Wraz z rozpowszechnieniem się kuźni, pojawiły się w XIX w. krzyże i figury kute bądź odlewane, a niekiedy wycięte z blachy. Nad rzeźba umieszczano daszek drewniany, dwuspadowy lub półokrągły blaszany, nierzadko o zdobionym brzegu. <br>Krzyże żyły długo, takie same trwały przez wieki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego