Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wprost
Nr: 52
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1997
się amerykanizował, przejmując coca-colę i strój dżinsowy. Myśliciel ów jednak pomylił proces modernizacji z procesem westernizacji. Zachód może eksportować technologię, ale trudno przychodzi mu przeszczepianie własnej kultury - odporny pozostaje na nią chociażby świat islamu czy japoński i chiński krąg kulturowy.

- Opór przed westernizacją przybiera często formy fundamentalistyczne. Czy współczesny fundamentalizm jest groźny w skali globu?

- W skali planety nie jest to zjawisko groźne. Ruchy fundamentalistyczne są słabo zorganizowane, a fundamentalistyczny terroryzm nie ma żadnego liczącego się zaplecza społecznego. Tymczasem nadajemy tym ruchom przesadną rangę na skutek tego, że ich akcje są natychmiast nagłaśniane przez światowe media. W tej chwili mamy
się amerykanizował, przejmując coca-colę i strój dżinsowy. Myśliciel ów jednak pomylił proces modernizacji z procesem westernizacji. Zachód może eksportować technologię, ale trudno przychodzi mu przeszczepianie własnej kultury - odporny pozostaje na nią chociażby świat islamu czy japoński i chiński krąg kulturowy.<br><br> - Opór przed westernizacją przybiera często formy fundamentalistyczne. Czy współczesny fundamentalizm jest groźny w skali globu?<br><br> - W skali planety nie jest to zjawisko groźne. Ruchy fundamentalistyczne są słabo zorganizowane, a fundamentalistyczny terroryzm nie ma żadnego liczącego się zaplecza społecznego. Tymczasem nadajemy tym ruchom przesadną rangę na skutek tego, że ich akcje są natychmiast nagłaśniane przez światowe media. W tej chwili mamy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!