Typ tekstu: Książka
Autor: Kruczkowski Leon
Tytuł: Kordian i cham
Rok wydania: 1979
Rok powstania: 1932
innych jęli też odgrażać się własnemu, lubczowskiemu dziedzicowi. Derkacz należał do tych, co najmocniej pyskowali - Nazajutrz zanim zdołali wytrzeźwieć należycie, zabrano ich pod strażą do Łucka, gdzie po śledztwie w komisji porządkowej oparli się aż w sądzie grodowym. Sprawę rozpoznano szybko i bez zbytecznych formalności jurydycznych: ponieważ świadków niecnej karczemnej gadaniny nie dało się wynaleźć, sędziowie zgodnie orzekli, iż "jeżeli stawiający jakiegoś delikwenta dziedzic lub posesor rzetelność swego oskarżenia zaprzysięże, przekonanie za dostateczne uznane być ma i oskarżony karę swego przestępstwa poniesie"... Tak się też stało: lubczowski dziedzic zaprzysiągł - - i czterech parobków skazano na powieszenie. Derkacz znajdował się między nimi.
Dla
innych jęli też odgrażać się własnemu, lubczowskiemu dziedzicowi. Derkacz należał do tych, co najmocniej pyskowali - Nazajutrz zanim zdołali wytrzeźwieć należycie, zabrano ich pod strażą do Łucka, gdzie po śledztwie w komisji porządkowej oparli się aż w sądzie grodowym. Sprawę rozpoznano szybko i bez zbytecznych formalności jurydycznych: ponieważ świadków niecnej karczemnej gadaniny nie dało się wynaleźć, sędziowie zgodnie orzekli, iż "jeżeli stawiający jakiegoś delikwenta dziedzic lub posesor rzetelność swego oskarżenia zaprzysięże, przekonanie za dostateczne uznane być ma i oskarżony karę swego przestępstwa poniesie"... Tak się też stało: lubczowski dziedzic zaprzysiągł - - i czterech parobków skazano na powieszenie. Derkacz znajdował się między nimi.<br>Dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!