Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
Wszechświat się kurczy: wszystkie galaktyki niebezpiecznie zbliżają się do siebie, wzrasta ciśnienie i temperatura. Po kilkunastu miliardach lat, licząc od chwili obecnej, wszystkie galaktyki, gwiazdy, planety... zostają całkowicie zgniecione. Wkrótce temperatura i ciśnienie stają się tak wysokie, że nawet atomy, jako złożone struktury, nie mogą już istnieć.
Kończy się era galaktyczna w dziejach Wszechświata. Materia roztapia się w promieniowanie. Świat jest teraz wypełniony światłem - falami elektromagnetycznymi, przemierzającymi przestrzeń we wszystkich kierunkach z jednakową prędkością. Tę erę nazywamy świetlną lub promienistą. Trwa ona "krótko", tylko kilkadziesiąt milionów lat.
Teraz zdarzenia dzieją się coraz prędzej, historia świata nabiera przyspieszenia. Następna era, zwana leptonową
Wszechświat się kurczy: wszystkie galaktyki niebezpiecznie zbliżają się do siebie, wzrasta ciśnienie i temperatura. Po kilkunastu miliardach lat, licząc od chwili obecnej, wszystkie galaktyki, gwiazdy, planety... zostają całkowicie zgniecione. Wkrótce temperatura i ciśnienie stają się tak wysokie, że nawet atomy, jako złożone struktury, nie mogą już istnieć.<br>Kończy się era galaktyczna w dziejach Wszechświata. Materia roztapia się w promieniowanie. Świat jest teraz wypełniony światłem - falami elektromagnetycznymi, przemierzającymi przestrzeń we wszystkich kierunkach z jednakową prędkością. Tę erę nazywamy świetlną lub promienistą. Trwa ona "krótko", tylko kilkadziesiąt milionów lat.<br>Teraz zdarzenia dzieją się coraz prędzej, historia świata nabiera przyspieszenia. Następna era, zwana leptonową
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego