Typ tekstu: Książka
Autor: Czapski Józef
Tytuł: Patrząc
Rok wydania: 1996
Lata powstania: 1956-1958
poszukiwania malarskie wśród kapistów były najbardziej abstrakcyjne nie w znaczeniu abstrakcja-antynatura, ale w znaczeniu matematyki kolorów, budowy obrazu kolorem. Jego płótna o dziwnej, ciężkiej fakturze nie mają nic ze smakoszostwa niektórych malarzy abstrakcyjnych na Zachodzie, u których sprawy takich czy innych efektów fakturalnych wysuwają się na plan pierwszy. "To galanteria", mówi o nich Cybis w rozmowie z Kępińskim, autorem przedmowy do katalogu jego ostatniej wystawy.
Zaraz po uwolnieniu Warszawy od Niemców Cybis oraz jego najbliżsi przyjaciele i koledzy zostają powołani na profesorów Akademii i szkół malarskich. Nazywano ich wszystkich kapistami, choć autentycznych kapistów z pierwszej doby było zaledwie paru.
Powojenny
poszukiwania malarskie wśród kapistów były najbardziej abstrakcyjne nie w znaczeniu abstrakcja-antynatura, ale w znaczeniu matematyki kolorów, budowy obrazu kolorem. Jego płótna o dziwnej, ciężkiej fakturze nie mają nic ze smakoszostwa niektórych malarzy abstrakcyjnych na Zachodzie, u których sprawy takich czy innych efektów fakturalnych wysuwają się na plan pierwszy. "To galanteria", mówi o nich Cybis w rozmowie z Kępińskim, autorem przedmowy do katalogu jego ostatniej wystawy.<br>Zaraz po uwolnieniu Warszawy od Niemców Cybis oraz jego najbliżsi przyjaciele i koledzy zostają powołani na profesorów Akademii i szkół malarskich. Nazywano ich wszystkich kapistami, choć autentycznych kapistów z pierwszej doby było zaledwie paru.<br>Powojenny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego