Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
króla. Wiersz Gallo crocitanti jest pełen przycinków i przymówek: zimno było Francuzom w Polsce? a przecież król zobowiązał się do wojny z Moskwą. Uciekali nocą i cichaczem? po co? Polska, nie Sycylia, nie groziły w gościnnym i tolerancyjnym kraju "nieszpory sycylijskie". Sam tytuł wiersza jest dowcipną grą słów: crocitare znaczy - gdakać, piać, skrzeczeć, Gallus - to Francuz, a zarazem kogut.
Wiersz ten zapewne krążył w rękopiśmiennych kopiach, wchodząc w obieg okolicznościowej ulotnej literatury politycznej, bardzo żywej w latach pierwszego i drugiego bezkrólewia. Drukiem ukazał się dopiero w wydaniu Lyricorum libellus z 1612 r.
Tymczasem zaczęła się nowa elekcja. Było to w dniu
króla. Wiersz Gallo crocitanti jest pełen przycinków i przymówek: zimno było Francuzom w Polsce? a przecież król zobowiązał się do wojny z Moskwą. Uciekali nocą i cichaczem? po co? Polska, nie Sycylia, nie groziły w gościnnym i tolerancyjnym kraju "nieszpory sycylijskie". Sam tytuł wiersza jest dowcipną grą słów: crocitare znaczy - gdakać, piać, skrzeczeć, Gallus - to Francuz, a zarazem kogut.<br>Wiersz ten zapewne krążył w rękopiśmiennych kopiach, wchodząc w obieg okolicznościowej ulotnej literatury politycznej, bardzo żywej w latach pierwszego i drugiego bezkrólewia. Drukiem ukazał się dopiero w wydaniu Lyricorum libellus z 1612 r.<br>Tymczasem zaczęła się nowa elekcja. Było to w dniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego