Typ tekstu: Książka
Autor: Newerly Igor
Tytuł: Pamiątka z Celulozy
Rok wydania: 1973
Rok powstania: 1952
pożoga i wojna, jest Hiszpania i Brunatna Rzesza, a w Polsce jest Bereza, nowa konstytucja, nowy swojski faszyzm z cudzej ręki. On, Szczęsny, zamyka się z półtoratysięczną załogą bezrobotnych na barykadach ulicy Królewieckiej, a ty, kamieniu lecący z własnej woli samotną rozpaczą ponad walką klas, ponad przyziemną partyjnością Jurku, Jurku, gdzieś ty spadł?!
Przecież kiedyś, gdy byli chłopcami, było odwrotnie. On, Szczęsny, wołał: "W Polsce nie ma komunistów, a jeśli i są, to ja z nich pasy będę darł" i właśnie Jurek, komunizujący, mądry i oczytany, mitygował go, pouczał, agitował!
Jak to się stało - bił się z myślami Szczęsny - że on
pożoga i wojna, jest Hiszpania i Brunatna Rzesza, a w Polsce jest Bereza, nowa konstytucja, nowy swojski faszyzm z cudzej ręki. On, Szczęsny, zamyka się z półtoratysięczną załogą bezrobotnych na barykadach ulicy Królewieckiej, a ty, kamieniu lecący z własnej woli samotną rozpaczą ponad walką klas, ponad przyziemną partyjnością Jurku, Jurku, gdzieś ty spadł?!<br>Przecież kiedyś, gdy byli chłopcami, było odwrotnie. On, Szczęsny, wołał: "W Polsce nie ma komunistów, a jeśli i są, to ja z nich pasy będę darł" i właśnie Jurek, komunizujący, mądry i oczytany, mitygował go, pouczał, agitował!<br>Jak to się stało - bił się z myślami Szczęsny - że on
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego