Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
gotowi byli wkroczyć ponownie do kraju. Zwierzchnia władza spisku, tzw. Centralizacja, mieściła się we Lwowie; skład jej był przeważnie ziemiański, na czele stał zamożny arystokrata, Walerian Dzieduszycki. Spisek miał rozgałęzienia w zaborze pruskim, na Litwie i Wołyniu. Zapatrzony na obcą pomoc, sam niczego zdziałać nie zdołał.
W początku 1797 r. gen. Bonaparte zatrzymał swą zwycięską ofensywę. Denisko z garścią ochotników wkroczył do Galicji, ale został rozbity pod Dobronowcami.
Zaczęły się aresztowania w trzech zaborach, więzienia austriackie i rosyjskie zapełniły się znów patriotami. Policja gdańska trafiła także w tym mieście na ślad spisku niemieckiej i polskiej młodzieży, któremu przewodził Godfryd Bartholdy.
Odwoływał
gotowi byli wkroczyć ponownie do kraju. Zwierzchnia władza spisku, tzw. Centralizacja, mieściła się we Lwowie; skład jej był przeważnie ziemiański, na czele stał zamożny arystokrata, Walerian Dzieduszycki. Spisek miał rozgałęzienia w zaborze pruskim, na Litwie i Wołyniu. Zapatrzony na obcą pomoc, sam niczego zdziałać nie zdołał.<br>W początku 1797 r. gen. Bonaparte zatrzymał swą zwycięską ofensywę. Denisko z garścią ochotników wkroczył do Galicji, ale został rozbity pod Dobronowcami.<br>Zaczęły się aresztowania w trzech zaborach, więzienia austriackie i rosyjskie zapełniły się znów patriotami. Policja gdańska trafiła także w tym mieście na ślad spisku niemieckiej i polskiej młodzieży, któremu przewodził Godfryd Bartholdy.<br>Odwoływał
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego