Typ tekstu: Książka
Autor: Przybylski Jerzy
Tytuł: Marynarze w walce o niepodległość Polski (1918-1920)
Rok: 1999
Batalion morski został wysunięty na czoło kolumny wojsk wycofujących się z Zambrowa do Ostrowa Mazowieckiego. W czasie marszu batalion był kilkakrotnie atakowany przez Kozaków i zmuszany do obrony własnej oraz organizowania kontrataków, w czasie których zdobywano jeńców, znaczne ilości koni oraz uzbrojenie i sprzęt nieprzyjaciela.
Marynarze dwukrotnie otwierali drogę grupie gen. Witkowskiego na Komorowo - Wąsewo - Długosiodło. W czasie ponad 100-kilometrowego, trzydniowego marszu, podczas którego odbyło się kilka walk, marynarze padali ze zmęczenia. Wielu z nich zginęło, przy czym ze względu na manewrowy charakter działań, trudno było ustalić liczbę i nazwiska zabitych.
5 sierpnia wieczorem 2 batalion morski w grupie wojsk
Batalion morski został wysunięty na czoło kolumny wojsk wycofujących się z Zambrowa do Ostrowa Mazowieckiego. W czasie marszu batalion był kilkakrotnie atakowany przez Kozaków i zmuszany do obrony własnej oraz organizowania kontrataków, w czasie których zdobywano jeńców, znaczne ilości koni oraz uzbrojenie i sprzęt nieprzyjaciela.<br>Marynarze dwukrotnie otwierali drogę grupie gen. Witkowskiego na Komorowo - Wąsewo - Długosiodło. W czasie ponad 100-kilometrowego, trzydniowego marszu, podczas którego odbyło się kilka walk, marynarze padali ze zmęczenia. Wielu z nich zginęło, przy czym ze względu na manewrowy charakter działań, trudno było ustalić liczbę i nazwiska zabitych.<br>5 sierpnia wieczorem 2 batalion morski w grupie wojsk
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego