Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 33
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
to pierwszy od czasów wiktorii wiedeńskiej polski sukces militarny, nic więc dziwnego, że natychmiast zrodził zacięte spory o ojcostwo. Trwające do dziś.
Spór toczy się wokół dwóch kwestii: kto był autorem koncepcji Bitwy Warszawskiej i kto w czasie bitwy odegrał najważniejszą rolę?
Zacznijmy od sprawy autorstwa. Czy autorem koncepcji był gen. Maxime Weygand, czy gen. Tadeusz Rozwadowski, czy marszałek Józef Piłsudski?
Gen. Weygand, opromieniony wojenną sławą szef sztabu marszałka Focha, przybył do Warszawy 25 lipca 1920 r. w składzie specjalnej misji wojskowo-dyplomatycznej wysłanej przez Ententę. Drugim wojskowym w tej misji był brytyjski generał Percy Radcliff, który w porównaniu z Weygandem
to pierwszy od czasów &lt;orig&gt;wiktorii&lt;/&gt; wiedeńskiej polski sukces militarny, nic więc dziwnego, że natychmiast zrodził zacięte spory o ojcostwo. Trwające do dziś.<br>Spór toczy się wokół dwóch kwestii: kto był autorem koncepcji Bitwy Warszawskiej i kto w czasie bitwy odegrał najważniejszą rolę?<br>Zacznijmy od sprawy autorstwa. Czy autorem koncepcji był gen. Maxime Weygand, czy gen. Tadeusz Rozwadowski, czy marszałek Józef Piłsudski?<br>Gen. Weygand, opromieniony wojenną sławą szef sztabu marszałka Focha, przybył do Warszawy 25 lipca 1920 r. w składzie specjalnej misji wojskowo-dyplomatycznej wysłanej przez Ententę. Drugim wojskowym w tej misji był brytyjski generał Percy Radcliff, który w porównaniu z Weygandem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego