Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
światła.
Kryształki wywołujące zjawisko halo znajdują się w wysokich (od 5 do 13 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie temperatura spada już poniżej zera) chmurach - cirrostratusach - których pojawienie się zapowiada nadejście frontu ciepłego. Z tej przyczyny latem księżycowe halo po słonecznym dniu jest oznaką pogarszania się pogody; w ciągu doby napłyną gęste, niskie chmury i spadnie deszcz. Zimą, po mroźnym dniu halo zwiastuje złagodzenie mrozów i opady śniegu.
Jak starożytna jest obserwacja kojarząca halo z opadami, świadczy informacja o posługiwaniu się tym znakiem, zawarta w Meteorologii Arystotelesa. Tłumacząc mechanizm powstawania halo wokół Słońca lub Księżyca, grecki uczony pisał:


Stagiryta dodaje przy tym
światła.<br>Kryształki wywołujące zjawisko halo znajdują się w wysokich (od 5 do 13 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie temperatura spada już poniżej zera) chmurach - cirrostratusach - których pojawienie się zapowiada nadejście frontu ciepłego. Z tej przyczyny latem księżycowe halo po słonecznym dniu jest oznaką pogarszania się pogody; w ciągu doby napłyną gęste, niskie chmury i spadnie deszcz. Zimą, po mroźnym dniu halo zwiastuje złagodzenie mrozów i opady śniegu.<br>Jak starożytna jest obserwacja kojarząca halo z opadami, świadczy informacja o posługiwaniu się tym znakiem, zawarta w Meteorologii Arystotelesa. Tłumacząc mechanizm powstawania halo wokół Słońca lub Księżyca, grecki uczony pisał:<br>&lt;gap&gt;<br><br>Stagiryta dodaje przy tym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego