Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
się ogląda takie strachy, najbardziej ciekawi wkład inwencji ich twórców, często, a może przeważnie chłopców. To oni bawili się robiąc dziwne stwory, chłopów, rycerzy. Można przypuszczać, że wzorem dla nich mogły być szmaciane kukły z obrzędowych zespołów, obrzędy dziadów, herodów, topienia Marzanny.
Z obserwacji Kurkiewicza i moich rozmów ze starymi gospodarzami wynika, że strachy poza wartością użytkową mogły mieć też jakiś związek z magia. Uprzednio przygotowane wynoszono z domu przed świtem. Zawsze czynili to mężczyźni. Czy tylko dlatego, by ptaki nie zauważyły, że się je oszukuje i że to tylko kukła, a nie prawdziwy człowiek?
Fotografie strachów świadczą o tym, że
się ogląda takie strachy, najbardziej ciekawi wkład inwencji ich twórców, często, a może przeważnie chłopców. To oni bawili się robiąc dziwne stwory, chłopów, rycerzy. Można przypuszczać, że wzorem dla nich mogły być szmaciane kukły z obrzędowych zespołów, obrzędy dziadów, herodów, topienia Marzanny. <br>Z obserwacji Kurkiewicza i moich rozmów ze starymi gospodarzami wynika, że strachy poza wartością użytkową mogły mieć też jakiś związek z magia. Uprzednio przygotowane wynoszono z domu przed świtem. Zawsze czynili to mężczyźni. Czy tylko dlatego, by ptaki nie zauważyły, że się je oszukuje i że to tylko kukła, a nie prawdziwy człowiek? <br>Fotografie strachów świadczą o tym, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego