Typ tekstu: Książka
Autor: Olszewski Daniel
Tytuł: Dzieje chrześcijaństwa w zarysie
Rok: 1996
Pisma Świętego.

HELLENIZACJA KOŚCIOŁA WSCHODNIEGO
Najbardziej prężne były Kościoły wschodnie Egiptu, Azji Mniejszej (zwłaszcza Kapadocji), wschodnich wybrzeży śródziemnomorskich i wybrzeży Morza Egejskiego. U schyłku III w. tamtejsze środowiska chrześcijańskie odeszły już bardzo daleko od pierwotnej tradycji kultury żydowskiej, przyswajając sobie coraz pełniej kulturę hellenistyczną. Chrześcijaństwo zapuszczało najgłębsze korzenie tam, gdzie hellenizm był najsilniejszy - w samej ojczyźnie kultury greckiej. W wielkich greckich miastach śródziemnomorskiego świata, w Antiochii i Efezie, Tesalonikach, Koryncie i Aleksandrii uformowało się chrześcijaństwo jako religia światowa. Tutaj właśnie podjęta została pierwsza próba syntezy filozofii greckiej z chrześcijaństwem.
Pierwszej konfrontacji tradycji biblijnej z kulturą hellenistyczną dokonali Żydzi w pierwszym stuleciu
Pisma Świętego&lt;/&gt;.<br><br>&lt;tit1&gt;HELLENIZACJA KOŚCIOŁA WSCHODNIEGO&lt;/&gt;<br>Najbardziej prężne były Kościoły wschodnie Egiptu, Azji Mniejszej (zwłaszcza &lt;name type="place"&gt;Kapadocji&lt;/&gt;), wschodnich wybrzeży śródziemnomorskich i wybrzeży Morza Egejskiego. U schyłku III w. tamtejsze środowiska chrześcijańskie odeszły już bardzo daleko od pierwotnej tradycji kultury żydowskiej, przyswajając sobie coraz pełniej kulturę hellenistyczną. Chrześcijaństwo zapuszczało najgłębsze korzenie tam, gdzie hellenizm był najsilniejszy - w samej ojczyźnie kultury greckiej. W wielkich greckich miastach śródziemnomorskiego świata, w Antiochii i Efezie, &lt;name type="place"&gt;Tesalonikach&lt;/&gt;, Koryncie i Aleksandrii uformowało się chrześcijaństwo jako religia światowa. Tutaj właśnie podjęta została pierwsza próba syntezy filozofii greckiej z chrześcijaństwem.<br>Pierwszej konfrontacji tradycji biblijnej z kulturą hellenistyczną dokonali Żydzi w pierwszym stuleciu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!