Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
byli nadreprezentowani wśród narodów prześladowanych przez stalinizm?
Co najmniej 10 procent ofiar to Polacy." Może odpowiedzialny za napięcie jest także język? - zastanawiał się dr Aleksander Achmatowicz.
Odkąd powstał w Polsce niezależny obieg wydawniczy, język unikowy stracił przydatność.
Klasyczny przykład tej nowomowy to sam termin "Związek Radziecki".
Jaki "radziecki"?
Przecież w historii języka polskiego słowo to wywodzi się z rzeczownika "rada", oznaczającego od średniowiecza samorządową władzę miejską, nie mającą jako żywo nic wspólnego z bolszewickim "sowietem".
Powinno być tak, jak zaczęto pisać i mówić w legalnych publikacjach polskich po zniesieniu cenzury: Związek Sowiecki, Sowiety.
No tak, ale co począć ze złymi skojarzeniami z antybolszewicką
byli &lt;orig&gt;nadreprezentowani&lt;/&gt; wśród narodów prześladowanych przez stalinizm?<br>Co najmniej 10 procent ofiar to Polacy." Może odpowiedzialny za napięcie jest także język? - zastanawiał się dr Aleksander Achmatowicz.<br>Odkąd powstał w Polsce niezależny obieg wydawniczy, język &lt;orig&gt;unikowy&lt;/&gt; stracił przydatność.<br>Klasyczny przykład tej nowomowy to sam termin "Związek Radziecki".<br>Jaki "radziecki"?<br>Przecież w historii języka polskiego słowo to wywodzi się z rzeczownika "rada", oznaczającego od średniowiecza samorządową władzę miejską, nie mającą jako żywo nic wspólnego z bolszewickim "sowietem".<br>Powinno być tak, jak zaczęto pisać i mówić w legalnych publikacjach polskich po zniesieniu cenzury: Związek Sowiecki, Sowiety.<br>No tak, ale co począć ze złymi skojarzeniami z antybolszewicką
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego