Typ tekstu: Książka
Autor: Gretkowska Manuela
Tytuł: Kabaret metafizyczny
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1994
ze zmęczenia Wolfganga posilającego się winem, Jonatan wytłumaczył mu swój pogląd na judaizm i chrześcijaństwo, czując się zwolniony nieobecnością Giugiu od dygresji na temat pogańskiego Rzymu.
- Mój drogi, chrześcijaństwo dręczy siebie i innych prześladowaniami, podejrzeniami, bo ma zainstalowaną w swym systemie myślenia okrutną machinę teodycei. Uruchamiała ją inkwizycja, z braku inkwizycji każdy chrześcijanin może sam nacisnąć w swym sumieniu mały guziczek z napisem "Skąd wzięło się zło" i perpetuum mobile samoudręczenia wyprodukuje natychmiast biczowników, męczenników, mistyków zagłodzonych na śmierć.
Skąd na świecie zło? A skąd Bóg? Tego nikt nie wie i do życia ta wiedza nie jest potrzebna. Żyć można i
ze zmęczenia Wolfganga posilającego się winem, Jonatan wytłumaczył mu swój pogląd na judaizm i chrześcijaństwo, czując się zwolniony nieobecnością Giugiu od dygresji na temat pogańskiego Rzymu.<br>- Mój drogi, chrześcijaństwo dręczy siebie i innych prześladowaniami, podejrzeniami, bo ma zainstalowaną w swym systemie myślenia okrutną machinę teodycei. Uruchamiała ją inkwizycja, z braku inkwizycji każdy chrześcijanin może sam nacisnąć w swym sumieniu mały guziczek z napisem "Skąd wzięło się zło" i perpetuum mobile samoudręczenia wyprodukuje natychmiast biczowników, męczenników, mistyków zagłodzonych na śmierć.<br>Skąd na świecie zło? A skąd Bóg? Tego nikt nie wie i do życia ta wiedza nie jest potrzebna. Żyć można i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego