Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
gęstości. W miejscach, w których pęczki włókien nerwowych rozgałęziają się i krzyżują ze sobą, znajdują się zwoje o różnej wielkości.
Układ nerwowy autonomiczny dzieli się na: 1. układ współczulny (sympatyczny), 2. układ przywspółczulny (parasympatyczny), które działają przeciwstawnie, jednak uzupełniają się wzajemnie.
Do układu współczulnego należą: 1. ośrodki znajdujące się w istocie szarej rdzenia kręgowego, 2. pień nerwu współczulnego, 3. nerwy obwodowe ze splotami i zwojami obwodowymi (przedkręgowymi).
Do układu przywspółczulnego należą: 1. ośrodki w śródmózgowiu, rdzeniu przedłużonym oraz w części krzyżowej rdzenia kręgowego, 2. zwoje i włókna przywspółczulne, które biegną w obrębie niektórych nerwów czaszkowych (III, VII, IX) i nerwów rdzeniowych oraz
gęstości. W miejscach, w których pęczki włókien nerwowych rozgałęziają się i krzyżują ze sobą, znajdują się zwoje o różnej wielkości.<br>Układ nerwowy autonomiczny dzieli się na: 1. układ współczulny (sympatyczny), 2. układ przywspółczulny (parasympatyczny), które działają przeciwstawnie, jednak uzupełniają się wzajemnie.<br>Do układu współczulnego należą: 1. ośrodki znajdujące się w istocie szarej rdzenia kręgowego, 2. pień nerwu współczulnego, 3. nerwy obwodowe ze splotami i zwojami obwodowymi (przedkręgowymi).<br>Do układu przywspółczulnego należą: 1. ośrodki w śródmózgowiu, rdzeniu przedłużonym oraz w części krzyżowej rdzenia kręgowego, 2. zwoje i włókna przywspółczulne, które biegną w obrębie niektórych nerwów czaszkowych (III, VII, IX) i nerwów rdzeniowych oraz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego