Typ tekstu: Książka
Autor: Kuncewiczowa Maria
Tytuł: Cudzoziemka
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1936
Wzdrygnęła się, poczerwieniała...
- Ach, ty... Wariat jaki!
Była zmęczona. Władyś zaczął entuzjazmować się obrazem. Pokiwała głową.
- Tak, tak, ładne kolory. To niebo, ta zatoka... Tylko fałdy na szatach sztywne.
Zupełnie już szeptem dodała:
- Wyraz... zadziwiający...bardzo.
Poczym z niechęcią odwróciła się od "Golgoty" i pociągnęła Władysia do okna, tak wyglądając, jak gdyby wracała z pustyni.
- Wiesz, co ja lubię? - objaśniła. - Żeby przed świętym obrazem można było myśleć o innym świecie, lecz ten inny świat żeby już nie wydawał się ludzki. Ot, tak jak u Leonarda da Vinci.
Płochliwie zerknęła w stronę Witza.
- A tamto ciągle ludzkie. Cierpią, krzywią się, umierają...
Po obiedzie
Wzdrygnęła się, poczerwieniała... <br>- Ach, ty... Wariat jaki! <br> Była zmęczona. Władyś zaczął entuzjazmować się obrazem. Pokiwała głową. <br>- Tak, tak, ładne kolory. To niebo, ta zatoka... Tylko fałdy na szatach sztywne. <br>Zupełnie już szeptem dodała: <br>- Wyraz... zadziwiający...bardzo. <br>Poczym z niechęcią odwróciła się od "Golgoty" i pociągnęła Władysia do okna, tak wyglądając, jak gdyby wracała z pustyni. <br>- Wiesz, co ja lubię? - objaśniła. - Żeby przed świętym obrazem można było myśleć o innym świecie, lecz ten inny świat żeby już nie wydawał się ludzki. Ot, tak jak u Leonarda da Vinci. <br>Płochliwie zerknęła w stronę Witza. <br>- A tamto ciągle ludzkie. Cierpią, krzywią się, umierają... <br>Po obiedzie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego