Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 04.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
z cezarów zakazał niższym klasom społeczeństwa ich uprawiać. Bez ograniczeń mogli oddawać się im jedynie uprzywilejowani obywatele.
Jak podaje Sweroniusz wyjątkowo namiętnym graczem był Neron - jego niepochamowany pociąg do hazardu przynosił ogromne straty kasie państwowej.
Na kontynecie europejskim, pierwsza oficjalna loteria powstała w 1443 r. na terenie Burgundii. Jej obroty, jak na ówczesne czasy, były bardzo wysokie. Oczywiście grali wtedy tylko ludzie wysoko urodzeni i bardzo zamożni.
Systemy loteryjne udoskonalili Holendrzy. W XV wieku rozpowszechnili je na terenie całej Europy. Pierwsza liczbowa loteria rozpoczęła działalność w 1519 r. w Genui - założycielem i pomysłodawcą był radny miasta Benedetto Gentile. Pomysł wziął się
z cezarów zakazał niższym klasom społeczeństwa ich uprawiać. Bez ograniczeń mogli oddawać się im jedynie uprzywilejowani obywatele.<br>Jak podaje Sweroniusz wyjątkowo namiętnym graczem był Neron - jego niepochamowany pociąg do hazardu przynosił ogromne straty kasie państwowej.<br>Na kontynecie europejskim, pierwsza oficjalna loteria powstała w 1443 r. na terenie Burgundii. Jej obroty, jak na ówczesne czasy, były bardzo wysokie. Oczywiście grali wtedy tylko ludzie wysoko urodzeni i bardzo zamożni.<br>Systemy loteryjne udoskonalili Holendrzy. W XV wieku rozpowszechnili je na terenie całej Europy. Pierwsza liczbowa loteria rozpoczęła działalność w 1519 r. w Genui - założycielem i pomysłodawcą był radny miasta Benedetto Gentile. Pomysł wziął się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego