Typ tekstu: Książka
Autor: Czyżyk Artur
Tytuł: Patofizjologia i klinika cukrzycy
Rok: 1997
dl) i u których nie stwierdza się kwasicy (zasób zasad 15 mM) ani acetonu w moczu (najwyżej 1+). Od pacjenta lub jego otoczenia należy się dokładnie dowiedzieć, jak był dotychczas leczony z powodu cukrzycy (patrz książeczka chorego na cukrzycę, karta cukrzycowa), zaś w przypadku stosowania insuliny, kiedy wstrzyknął ostatnią dawkę, jaka była jej wielkość i skład (ilość jednostek insuliny długo działającej) oraz kiedy spożył ostatni posiłek.
Jeżeli pacjent wstrzyknął rano całą dobową dawkę insuliny, w porach odpowiadających głównym posiłkom podaje się w dożylnym wlewie 500-750 ml 10% roztworu glukozy i takiego pacjenta można zgodnie ze wskazaniem chirurgicznym natychmiast operować.
Jeżeli natomiast chory
dl) i u których nie stwierdza się kwasicy (zasób zasad 15 mM) ani acetonu w moczu (najwyżej 1+). Od pacjenta lub jego otoczenia należy się dokładnie dowiedzieć, jak był dotychczas leczony z powodu cukrzycy (patrz książeczka chorego na cukrzycę, karta cukrzycowa), zaś w przypadku stosowania insuliny, kiedy wstrzyknął ostatnią dawkę, jaka była jej wielkość i skład (ilość jednostek insuliny długo działającej) oraz kiedy spożył ostatni posiłek.<br>Jeżeli pacjent wstrzyknął rano całą dobową dawkę insuliny, w porach odpowiadających głównym posiłkom podaje się w dożylnym wlewie 500-750 ml 10% roztworu glukozy i takiego pacjenta można zgodnie ze wskazaniem chirurgicznym natychmiast operować.<br>Jeżeli natomiast chory
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego