Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
po rewolucji lipcowej. (Ale po kolejnych kilkunastu latach, gdy we Francji zakończy się epoka teatru romantycznego, tragedia znów zacznie triumfować - wraz z nową znakomitą odtwórczynią ról tragicznych, panną Rachel, a zagorzałymi apologetami tej nieco odnowionej tragedii stali się - paradoksalnie - krytycy "romantyczni").
Wróćmy do artykułu Schlegla. Uderza w nim fakt wymienienia jednym tchem repertuaru wszystkich teatrów (tak jak to czyniono w anonsach gazetowych) i powoływania się na jakieś walory teatru bulwarowego. Pisał o wzniosłym gatunku tragedii; a jednak uznał ów rozrywkowy repertuar za godny wzmianki. Jakby ważnie współformował on - na co warto było zwrócić uwagę niemieckiego czytelnika - obraz francuskiego teatru.
Bo tak i
po rewolucji lipcowej. (Ale po kolejnych kilkunastu latach, gdy we Francji zakończy się epoka teatru romantycznego, tragedia znów zacznie triumfować - wraz z nową znakomitą odtwórczynią ról tragicznych, panną Rachel, a zagorzałymi apologetami tej nieco odnowionej tragedii stali się - paradoksalnie - krytycy "romantyczni").<br>Wróćmy do artykułu Schlegla. Uderza w nim fakt wymienienia jednym tchem repertuaru wszystkich teatrów (tak jak to czyniono w anonsach gazetowych) i powoływania się na jakieś walory teatru bulwarowego. Pisał o wzniosłym gatunku tragedii; a jednak uznał ów rozrywkowy repertuar za godny wzmianki. Jakby ważnie współformował on - na co warto było zwrócić uwagę niemieckiego czytelnika - obraz francuskiego teatru.<br>Bo tak i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego