Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
powrotem na Bystre i dalej w lewo Drogą Oswalda Balzera, do Jaszczurówki. Będziemy teraz zwiedzać najpiękniejszy może budynek sakralny na Podhalu - projektowaną przez Stanisława Witkiewicza kaplicę w Jaszczurówce, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Wybudowana została w latach 1904-08 dla uczczenia pamięci Adama Uznańskiego, właściciela dóbr szaflarsko-poronińskich przez jego rodzinę. Strzelista bryła drewnianego budynku osadzona jest na wysokiej podmurówce, a cała budowla jest doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego. Dach dwuspadowy ozdobiony jest "wschodzącymi słoneckami", a nad głównym wejściem w osobnej kapliczce osadzono figurkę Chrystusa Frasobliwego.
Wnętrze w pierwotnym założeniu miało być bardzo proste. Główny ołtarz, wykonany w Szkole Przemysłu Drzewnego
powrotem na Bystre i dalej w lewo Drogą Oswalda Balzera, do Jaszczurówki. Będziemy teraz zwiedzać najpiękniejszy może budynek sakralny na Podhalu - projektowaną przez Stanisława Witkiewicza kaplicę w Jaszczurówce, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.<br> Wybudowana została w latach 1904-08 dla uczczenia pamięci Adama Uznańskiego, właściciela dóbr szaflarsko-poronińskich przez jego rodzinę. Strzelista bryła drewnianego budynku osadzona jest na wysokiej podmurówce, a cała budowla jest doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego. Dach dwuspadowy ozdobiony jest "wschodzącymi słoneckami", a nad głównym wejściem w osobnej kapliczce osadzono figurkę Chrystusa Frasobliwego.<br> Wnętrze w pierwotnym założeniu miało być bardzo proste. Główny ołtarz, wykonany w Szkole Przemysłu Drzewnego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego