Typ tekstu: Książka
Autor: Petrozolin-Skowrońska Barbara
Tytuł: Przed tą nocą (Przed nocą styczniową)
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1988
przygotowaniu zamachowca do dokonania zabójstwa Wielopolskiego i o jego kontaktach, mówił o załamaniu chorego zamachowca. Ani "szczere zeznania", ani choroba nie zapobiegły jednak szybkiemu wydaniu i wykonaniu najsurowszego wyroku. Pięć dni po kaźni Jaroszyńskiego znów kilkanaście tysięcy wojska ustawiono w pogotowiu w pobliżu miejsca straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej, a kat w czerwonym płaszczu i czarnym cylindrze zbliżał się konno na czele orszaku do ustawionych już szubienic. Zbliżali się też skazańcy.
Tajny "Ruch" oświadczał: . Na nabożeństwa żałobne za "nowych męczenników wolności", na które wzywały drukowane ulotki, spieszyły tłumy w "grubej żałobie". Po straceniu trzech młodych członków czerwonej konspiracji .
Przez warszawskie ulice
przygotowaniu zamachowca do dokonania zabójstwa Wielopolskiego i o jego kontaktach, mówił o załamaniu chorego zamachowca. Ani "szczere zeznania", ani choroba nie zapobiegły jednak szybkiemu wydaniu i wykonaniu najsurowszego wyroku. Pięć dni po kaźni Jaroszyńskiego znów kilkanaście tysięcy wojska ustawiono w pogotowiu w pobliżu miejsca straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej, a kat w czerwonym płaszczu i czarnym cylindrze zbliżał się konno na czele orszaku do ustawionych już szubienic. Zbliżali się też skazańcy. &lt;gap&gt;<br>Tajny "&lt;name type="tit"&gt;Ruch&lt;/&gt;" oświadczał: &lt;gap&gt;. Na nabożeństwa żałobne za "&lt;q&gt;nowych męczenników wolności&lt;/&gt;", na które wzywały drukowane ulotki, spieszyły tłumy w "grubej żałobie". Po straceniu trzech młodych członków czerwonej konspiracji &lt;gap&gt;.<br>Przez warszawskie ulice
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego