Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
w 1818 r. Władzę wykonawczą oddano w ręce Senatu złożonego z prezesa i 12 senatorów.
Ponadto ustanowiono Zgromadzenie Reprezentantów (potocznie zwane sejmem) jako ciało ustawodawcze i kontrolujące, pozbawione jednak inicjatywy prawodawczej.
26 reprezentantów obierały zgromadzenia gminne, z cenzusem analogicznym jak w Królestwie Polskim. Następnych 9 powoływał Senat, uniwersytet i kapituła katedralna, do sejmu wchodziło też 6 sędziów. Senatorowie z kolei mieli być obierani przez sejm, uniwersytet i kapitułę; w praktyce pierwszych członków zamianowali po prostu komisarze, a i później o składzie Senatu decydowali stali rezydenci "opiekuńczych" mocarstw.

Okręg Wolnego Miasta liczył 224 wsie i 3 prywatne miasteczka. Sto wsi należało do
w 1818 r. Władzę wykonawczą oddano w ręce Senatu złożonego z prezesa i 12 senatorów.<br>Ponadto ustanowiono Zgromadzenie Reprezentantów (potocznie zwane sejmem) jako ciało ustawodawcze i kontrolujące, pozbawione jednak inicjatywy prawodawczej.<br>26 reprezentantów obierały zgromadzenia gminne, z cenzusem analogicznym jak w Królestwie Polskim. Następnych 9 powoływał Senat, uniwersytet i kapituła katedralna, do sejmu wchodziło też 6 sędziów. Senatorowie z kolei mieli być obierani przez sejm, uniwersytet i kapitułę; w praktyce pierwszych członków zamianowali po prostu komisarze, a i później o składzie Senatu decydowali stali rezydenci "opiekuńczych" mocarstw.<br><br>Okręg Wolnego Miasta liczył 224 wsie i 3 prywatne miasteczka. Sto wsi należało do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego