Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2922
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
niezależni twórcy odkryli wschodnioberlińską dzielnicę Mitte. Z dnia na dzień lewacki Kreuzberg w części zachodniej stał się niemodny. W kwartale ulic wokół Auguststrasse zbuntowaną sztukę wystawiano w prywatnych mieszkaniach, na strychach opuszczonych kamienic, a nawet w piwnicach i toaletach na piętrze.
Wieczorno-nocne wernisaże sprawiały, że pośród odrapanych kamienic i kocich łbów oddychało się sztuką. Może nie najwyższych lotów, ale bez wątpienia niosącą powiew autentyczności i świeżości, który przewietrzył lekko zatęchłą atmosferę Kreuzbergu.

Wychodzenie z podziemia
Osadzenie galerii w nowym miejscu ma historyczne uzasadnienie. Berlin chce odtworzyć atmosferę złotych lat 20., gdy ta część miasta nadawała ton sztuce Republiki Weimarskiej.
Dlatego
niezależni twórcy odkryli wschodnioberlińską dzielnicę &lt;name type="place"&gt;Mitte&lt;/&gt;. Z dnia na dzień lewacki &lt;name type="place"&gt;Kreuzberg&lt;/&gt; w części zachodniej stał się niemodny. W kwartale ulic wokół &lt;name type="place"&gt;Auguststrasse&lt;/&gt; zbuntowaną sztukę wystawiano w prywatnych mieszkaniach, na strychach opuszczonych kamienic, a nawet w piwnicach i toaletach na piętrze.<br>Wieczorno-nocne wernisaże sprawiały, że pośród odrapanych kamienic i kocich łbów oddychało się sztuką. Może nie najwyższych lotów, ale bez wątpienia niosącą powiew autentyczności i świeżości, który przewietrzył lekko zatęchłą atmosferę &lt;name type="place"&gt;Kreuzbergu&lt;/&gt;.<br><br>&lt;tit1&gt;Wychodzenie z podziemia&lt;/&gt;<br>Osadzenie galerii w nowym miejscu ma historyczne uzasadnienie. Berlin chce odtworzyć atmosferę złotych lat 20., gdy ta część miasta nadawała ton sztuce Republiki Weimarskiej.<br>Dlatego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego