Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
na wyobraźnię bohatera, dobrze ukazuje Kordian. Przypomnijmy najbardziej znany opis wnętrza, świetnie ukazujący atmosferę zamku.

Poczwarnieje wszystko, "gadem się rusza" w wyobraźni (ale i na scenie!), wypełniające przestrzeń zamku marmury i arabeskowe malowidła wytwarzają straszne i "przebrzydłe" zwidy.
Dramatyzuje zamki z dramatów Słowackiego oświetlenie, gra ciemności i świateł. Bardzo jest kontrastowe. Sala ciemna - to nie zapadający półmrok, lecz czerń rozświetlona jaskrawym źródłem światła - świecą (w Balladynie - gasnącą!), światłem księżyca i blaskiem złotej korony w Kordianie, w ponurym, makbetowskim pałacu Cencich dziwniej jeszcze: , a w Lilli Wenedzie sala w zamku Lecha jest aż "oświecona od gęstych piorunów". Grę świateł wzmagają blaski bijące
na wyobraźnię bohatera, dobrze ukazuje Kordian. Przypomnijmy najbardziej znany opis wnętrza, świetnie ukazujący atmosferę zamku.<br>&lt;gap&gt;<br>Poczwarnieje wszystko, "gadem się rusza" w wyobraźni (ale i na scenie!), wypełniające przestrzeń zamku marmury i arabeskowe malowidła wytwarzają straszne i "przebrzydłe" zwidy.<br>Dramatyzuje zamki z dramatów Słowackiego oświetlenie, gra ciemności i świateł. Bardzo jest kontrastowe. &lt;gap&gt; Sala ciemna - to nie zapadający półmrok, lecz czerń rozświetlona jaskrawym źródłem światła - świecą (w Balladynie - gasnącą!), światłem księżyca i blaskiem złotej korony w Kordianie, w ponurym, makbetowskim pałacu Cencich dziwniej jeszcze: &lt;gap&gt;, a w Lilli Wenedzie sala w zamku Lecha jest aż "oświecona od gęstych piorunów". Grę świateł wzmagają blaski bijące
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!