Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
z zakresu sztuki ludowej Wielkopolski, i. ich "[...] kształt i funkcja wskazują na dawne tradycje. Choć funkcja ta, jak świadczy tematyka wystroju słupów, pozostaje w ścisłym związku z kultura chrześcijańska, to jednak związek rzeźbionych słupów z dawnym przedchrześcijańskim kultem wydaje się prawdopodobny. Tego rodzaju słupy maja bowiem swoje odpowiedniki zarówno na kontynencie europejskim, jak i azjatyckim" (1957, s. 130).
Aleksander Błachowski zwrócił uwagę na podobieństwo istniejące między rzeźbionymi słupami Franciszka Nowaka (1810-1894) a kapitelami kolumn romańskich w Strzelnie, pochodzącymi z około 1180 r. (1996, s. 31, 32).
Więź prasłowiańskich kultów z chrześcijaństwem wydaje się oczywista, tak jak więź magii i ludowych
z zakresu sztuki ludowej Wielkopolski, i. ich &lt;q&gt;"[...] kształt i funkcja wskazują na dawne tradycje. Choć funkcja ta, jak świadczy tematyka wystroju słupów, pozostaje w ścisłym związku z kultura chrześcijańska, to jednak związek rzeźbionych słupów z dawnym przedchrześcijańskim kultem wydaje się prawdopodobny. Tego rodzaju słupy maja bowiem swoje odpowiedniki zarówno na kontynencie europejskim, jak i azjatyckim"&lt;/&gt; (1957, s. 130). <br>Aleksander Błachowski zwrócił uwagę na podobieństwo istniejące między rzeźbionymi słupami Franciszka Nowaka (1810-1894) a kapitelami kolumn romańskich w Strzelnie, pochodzącymi z około 1180 r. (1996, s. 31, 32). <br>Więź prasłowiańskich kultów z chrześcijaństwem wydaje się oczywista, tak jak więź magii i ludowych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego