Typ tekstu: Książka
Autor: Korczak Janusz
Tytuł: Król Maciuś Pierwszy
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1923
że jak wróci do domu, zaraz napisze do gazet, że kto nie może znaleźć roboty, żeby pojechał pracować do Murzynów, żeby im budować domy murowane i koleje.
Tak Maciuś myślał, żeby pomóc ludożercom, ale myślał i o tym, żeby na swoje reformy we własnym państwie zdobyć pieniądze.
Właśnie zwiedzali wielką kopalnię złota - i Maciuś prosił króla Bum-Drum, żeby mu trochę pożyczył. Bum-Drum zaczął się strasznie śmiać: jemu złoto niepotrzebne wcale - i może Maciusiowi dać tyle, ile tylko jego wielbłądy będą mogły uradzić.
- Ja swojemu przyjacielowi mam pożyczyć? Nie, biały przyjaciel może wszystko brać, co mu się tylko podoba. Bum-Drum
że jak wróci do domu, zaraz napisze do gazet, że kto nie może znaleźć roboty, żeby pojechał pracować do Murzynów, żeby im budować domy murowane i koleje.<br>Tak Maciuś myślał, żeby pomóc ludożercom, ale myślał i o tym, żeby na swoje reformy we własnym państwie zdobyć pieniądze.<br>Właśnie zwiedzali wielką kopalnię złota - i Maciuś prosił króla Bum-Drum, żeby mu trochę pożyczył. Bum-Drum zaczął się strasznie śmiać: jemu złoto niepotrzebne wcale - i może Maciusiowi dać tyle, ile tylko jego wielbłądy będą mogły uradzić.<br> - Ja swojemu przyjacielowi mam pożyczyć? Nie, biały przyjaciel może wszystko brać, co mu się tylko podoba. Bum-Drum
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego