Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 02.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
kopiec poświęcony Ukraińcom, którzy zginęli, bo w czasie wojny ostrzegali Polaków i Żydów przed akcjami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Protestują niektóre organizacje kombatantów.
- Ma to być kurhan - pomnik wdzięczności dla Ukraińców, którzy stanęli w rzędzie sprawiedliwych wśród narodów świata - wyjaśnia Tomasz Otrębski, prezes fundacji.
Fundacja chciałaby w centrum Przemyśla wznieść czterometrowy kopiec z tablicami zawierającymi nazwiska Ukraińców, którzy zginęli, pomagając Polakom. Zwróciła się już do IPN z prośbą o podjęcie badań, ile osób narodowości ukraińskiej pomagało Polakom i Żydom w latach 1943 - 1946.
Inicjatywa krakowskiej fundacji zyskała poparcie Światowego Związku Żołnierzy AK, ale nie brakuje jej przeciwników. Najostrzej zaprotestował Ogólnopolski Okręg Żołnierzy
kopiec poświęcony Ukraińcom, którzy zginęli, bo w czasie wojny ostrzegali Polaków i Żydów przed akcjami &lt;name type="org"&gt;Ukraińskiej Powstańczej Armii&lt;/&gt;. Protestują niektóre organizacje kombatantów.&lt;/&gt;<br>&lt;q&gt;- Ma to być kurhan - pomnik wdzięczności dla Ukraińców, którzy stanęli w rzędzie sprawiedliwych wśród narodów świata&lt;/&gt; - wyjaśnia &lt;name type="person"&gt;Tomasz Otrębski&lt;/&gt;, prezes fundacji.<br>Fundacja chciałaby w centrum &lt;name type="place"&gt;Przemyśla&lt;/&gt; wznieść czterometrowy kopiec z tablicami zawierającymi nazwiska Ukraińców, którzy zginęli, pomagając Polakom. Zwróciła się już do &lt;name type="org"&gt;IPN&lt;/&gt; z prośbą o podjęcie badań, ile osób narodowości ukraińskiej pomagało Polakom i Żydom w latach 1943 - 1946.<br>Inicjatywa krakowskiej fundacji zyskała poparcie &lt;name type="org"&gt;Światowego Związku Żołnierzy AK&lt;/&gt;, ale nie brakuje jej przeciwników. Najostrzej zaprotestował &lt;name type="org"&gt;Ogólnopolski Okręg Żołnierzy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego