Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
Przy ul. Stawki 2 Mauzoleum Pamięci ku Czci Żydów wywożonych z Warszawy do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Mur-pomnik na tzw. Umschlagplatzu (1988, H. Szmalenberg, W. Klamerus) jest częścią Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, wiodącego dalej ul. Dubois i Zamenhofa. Na skwerze przy narożniku ul. Miłej i Zamenhofa kopiec usypany w miejscu, gdzie mieścił się bunkier i gdzie poległ M. Anielewicz, przywódca powstania Żydów więzionych w getcie. Dalej przy ul. Zamenhofa pomnik Bohaterów Getta (1948, N. Rappaport).
Przy ul. Dzielnej, z lewej teren d. więzienia Pawiak (1830-35, H. Marconi). Po upadku powstania styczniowego więzienie polityczne.
Podczas okupacji hitlerowcy
Przy ul. Stawki 2 Mauzoleum Pamięci ku Czci Żydów wywożonych z Warszawy do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Mur-pomnik na tzw. Umschlagplatzu (1988, H. Szmalenberg, W. Klamerus) jest częścią Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, wiodącego dalej ul. Dubois i Zamenhofa. Na skwerze przy narożniku ul. Miłej i Zamenhofa kopiec usypany w miejscu, gdzie mieścił się bunkier i gdzie poległ M. Anielewicz, przywódca powstania Żydów więzionych w getcie. Dalej przy ul. Zamenhofa pomnik Bohaterów Getta (1948, N. Rappaport). <br>Przy ul. Dzielnej, z lewej teren d. więzienia Pawiak (1830-35, H. Marconi). Po upadku powstania styczniowego więzienie polityczne. <br>Podczas okupacji hitlerowcy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego