Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
dramat Comoedia sacra, cui titulus Ioseph. Ale w tym kontekście komedia znaczy: utwór, który się dobrze kończy. Bliski temu znaczeniu jest Rej, gdy w zamykającej Józefa Ku dobrym towarzyszom ... przemowie pisze:
Tu już obacz towarzyszu miły,
Co sie dzieje w świeckiej krotofili.
"Komedia" czy "krotofila" nie muszą oznaczać komedii czy krotochwili jako odmiany sztuki teatralnej. Krotochwila znaczy w XVI w.: zabawa, widowisko, uciecha, rozrywka. U Bielskiego spotykamy wyrażenie "krotochwile sprawiane" (na królewskim zamku). W tym sensie "sprawiana krotochwila" może być rozumiana jako spektakl oraz jako organizowana zabawa.
Krotochwila Rejowa jest "świecka", co znaczy: światowa. Rej mówi tu, że "cnota z niecnotą
dramat Comoedia sacra, cui titulus Ioseph. Ale w tym kontekście komedia znaczy: utwór, który się dobrze kończy. Bliski temu znaczeniu jest Rej, gdy w zamykającej Józefa Ku dobrym towarzyszom ... przemowie pisze:<br>Tu już obacz towarzyszu miły,<br>Co sie dzieje w świeckiej krotofili.<br>"Komedia" czy "krotofila" nie muszą oznaczać komedii czy krotochwili jako odmiany sztuki teatralnej. Krotochwila znaczy w XVI w.: zabawa, widowisko, uciecha, rozrywka. U Bielskiego spotykamy wyrażenie "krotochwile sprawiane" (na królewskim zamku). W tym sensie "sprawiana krotochwila" może być rozumiana jako spektakl oraz jako organizowana zabawa.<br>Krotochwila Rejowa jest "świecka", co znaczy: światowa. Rej mówi tu, że "cnota z niecnotą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!