Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wszechświat
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1958
Umbelliferae), zioło rosnące w okolicach Morza Śródziemnego używane bywało pierwotnie jako środek moczopędny; pobudzający period. W związku z wykryciem w owocach połączeń furanochromonowych jak khellina, visnagina i inne o działaniu przeciwskurczowym stosuje się je współcześnie jako lek w dusznicy bolesnej, dychawicy oskrzelowej, kamicy żółciowej itd.
Rauwolfia (Rauwolfia serpentina Benth. - Apocynacae) krzew rosnący w Indiach przedgangesowych używany bywał w lecznictwie miejscowym jako środek przeciw jadom węży, przeciwrobaczny, przeciwgorączkowy. Dzięki odkryciu w nim alkaloidów karbolinowych jak reserpina, johimbina oraz izochinolinowych jak papaweryna, zdobył zastosowanie jako lek rozszerzający naczynia w stanach nadciśnieniowych, uspokajający ośrodkowy układ nerwowy w psychoneurozach, schizofrenii itp.
Barwinek pospolity (Vinca minor
Umbelliferae&lt;/&gt;), zioło rosnące w okolicach Morza Śródziemnego używane bywało pierwotnie jako środek moczopędny; pobudzający period. W związku z wykryciem w owocach połączeń furanochromonowych jak khellina, visnagina i inne o działaniu przeciwskurczowym stosuje się je współcześnie jako lek w dusznicy bolesnej, dychawicy oskrzelowej, kamicy żółciowej itd.<br>Rauwolfia (&lt;hi rend="italic"&gt;Rauwolfia serpentina&lt;/&gt; Benth. - &lt;hi rend="italic"&gt;Apocynacae&lt;/&gt;) krzew rosnący w Indiach przedgangesowych używany bywał w lecznictwie miejscowym jako środek przeciw jadom węży, przeciwrobaczny, przeciwgorączkowy. Dzięki odkryciu w nim alkaloidów karbolinowych jak reserpina, johimbina oraz izochinolinowych jak papaweryna, zdobył zastosowanie jako lek rozszerzający naczynia w stanach nadciśnieniowych, uspokajający ośrodkowy układ nerwowy w psychoneurozach, schizofrenii itp.<br> Barwinek pospolity (&lt;hi rend="italic"&gt;Vinca minor
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego