Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
znacznie zmniejszyła się zależność Kościoła od władzy świeckiej. Książęta piastowscy zrzekli się prawa do sądzenia duchownych i pozwolili im na posiadanie własnego sądownictwa opartego na prawie kanonicznym, zwolnili także majątki kościelne od należnych sobie danin. Rezygnując ze swoich uprawnień nadali więc Kościołowi immunitet sądowy i gospodarczy.

W tym samym czasie kształtował się stan rycerski. Wchodzili do niego zarówno możni, jak i rycerze posiadający ziemię na prawie rycerskim i zobowiązani do służby wojskowej. Tylko oni mogli sprawować urzędy, a funkcje te pełnili na ogół dożywotnio, otrzymując wraz z nominacją duże darowizny gruntów. Rycerstwu obdarowanemu ziemią panujący przyznawali immunitety - sądowy i gospodarczy.
W przywileju
znacznie zmniejszyła się zależność Kościoła od władzy świeckiej. Książęta piastowscy zrzekli się prawa do sądzenia duchownych i pozwolili im na posiadanie własnego sądownictwa opartego na prawie kanonicznym, zwolnili także majątki kościelne od należnych sobie danin. Rezygnując ze swoich uprawnień nadali więc Kościołowi immunitet sądowy i gospodarczy.<br><br>W tym samym czasie kształtował się stan rycerski. Wchodzili do niego zarówno możni, jak i rycerze posiadający ziemię na prawie rycerskim i zobowiązani do służby wojskowej. Tylko oni mogli sprawować urzędy, a funkcje te pełnili na ogół dożywotnio, otrzymując wraz z nominacją duże darowizny gruntów. Rycerstwu obdarowanemu ziemią panujący przyznawali immunitety - sądowy i gospodarczy.<br>W przywileju
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego