Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Życie Literackie
Nr: 18
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1979
Wobec powszechnego dziś ekologicznego ujmowania zagadnień wiążących działania ludzkie z przyrodą możemy, dla powyższych spraw przyjąć robocze nazwy eko-urbanistyki i eko-architektury, o ile w procesie projektowania, realizacji i oceny uwzględniać będziemy czynnik przyrody jako równie istotny jak sama zabudowa.
Ekologizacja form architektonicznych przebiega w dwóch głównych nurtach: poprzez kształtowanie ich w nawiązaniu do form przyrody lub do tradycji lokalnej. Jest to więc niejako respektowanie i kontynuowanie podłoża i tła naturalnego i kulturowego. Drugie z wymienionych ujęć to neoregionalizm, główna tendencja awangardy architektonicznej ostatnich czasów.
Terminologia badaczy nie zawsze określa pojęcie nowego regionalizmu w sposób precyzyjny i jednoznaczny. Zdarza się
Wobec powszechnego dziś ekologicznego ujmowania zagadnień wiążących działania ludzkie z przyrodą możemy, dla powyższych spraw przyjąć robocze nazwy &lt;orig&gt;eko-urbanistyki&lt;/&gt; i &lt;orig&gt;eko-architektury&lt;/&gt;, o ile w procesie projektowania, realizacji i oceny uwzględniać będziemy czynnik przyrody jako równie istotny jak sama zabudowa.&lt;/&gt;<br> &lt;orig&gt;Ekologizacja&lt;/&gt; form architektonicznych przebiega w dwóch głównych nurtach: poprzez kształtowanie ich w nawiązaniu do form przyrody lub do tradycji lokalnej. Jest to więc niejako respektowanie i kontynuowanie podłoża i tła naturalnego i kulturowego. Drugie z wymienionych ujęć to &lt;orig&gt;neoregionalizm&lt;/&gt;, główna tendencja awangardy architektonicznej ostatnich czasów.<br> Terminologia badaczy &lt;gap&gt; nie zawsze określa pojęcie nowego regionalizmu w sposób precyzyjny i jednoznaczny. Zdarza się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego