Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
innymi i gorliwie czytanym przez Kochanowskiego. Jest to swego rodzaju paradoks, że dzieło Palingeniusa polszczyźnie przyswoił (choć znacznie przerobione) właśnie Rej, pisarz do lektury platonizującego filozofa, zdawałoby się, najmniej przygotowany.
U Palingeniusa rzecz składa się z 12 rozdziałów nazywanych od znaków zodiaku, w których autor kolejno wykłada zasady humanistycznej etyki laickiej. Rej zrezygnował z konstrukcji zodiakalnej: w miejsce poety rozważającego różne wersje życiowe wprowadził młodzieńca, który bawi w szkole Ipokratesa i tam wysłuchawszy odpowiednich nauk wyrusza dalej w świat do innych mędrców w poszukiwaniu prawdy. U Palingeniusa mamy wzniosły, heksametrami ułożony traktat filozoficzno-moralny, napisany z perspektywy autora manifestującego swą wolnomyślną
innymi i gorliwie czytanym przez Kochanowskiego. Jest to swego rodzaju paradoks, że dzieło Palingeniusa polszczyźnie przyswoił (choć znacznie przerobione) właśnie Rej, pisarz do lektury platonizującego filozofa, zdawałoby się, najmniej przygotowany.<br>U Palingeniusa rzecz składa się z 12 rozdziałów nazywanych od znaków zodiaku, w których autor kolejno wykłada zasady humanistycznej etyki laickiej. Rej zrezygnował z konstrukcji zodiakalnej: w miejsce poety rozważającego różne wersje życiowe wprowadził młodzieńca, który bawi w szkole Ipokratesa i tam wysłuchawszy odpowiednich nauk wyrusza dalej w świat do innych mędrców w poszukiwaniu prawdy. U Palingeniusa mamy wzniosły, heksametrami ułożony traktat filozoficzno-moralny, napisany z perspektywy autora manifestującego swą wolnomyślną
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!