Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 11.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
lekarz ma obowiązek poinformować o ryzyku związanym z przeprowadzeniem badania prenatalnego (jeśli występuje), musi też dbać o zachowanie życia i zdrowia dziecka, także przed jego urodzeniem. - Kodeks jest jednoznaczny. Lekarzowi nie wolno dokonywać selekcji - mówi Umiastowski.
Z drugiej strony, oprócz kodeksu istnieje ustawa o planowaniu rodziny, która pozwala kobiecie na legalne przerwanie ciąży wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Jak to pogodzić z kodeksem? - Uszkodzenia mogą być tak poważne, że nie będziemy mieli do czynienia z płodem ludzkim - mówi Umiastowski.
Pełnomocniczki małżeństwa W. podkreślają, że sprawa nie dotyczy aborcji ani ubezpieczenia
lekarz ma obowiązek poinformować o ryzyku związanym z przeprowadzeniem badania prenatalnego (jeśli występuje), musi też dbać o zachowanie życia i zdrowia dziecka, także przed jego urodzeniem. - Kodeks jest jednoznaczny. Lekarzowi nie wolno dokonywać selekcji - mówi &lt;name type="person"&gt;Umiastowski&lt;/&gt;.<br>Z drugiej strony, oprócz kodeksu istnieje ustawa o planowaniu rodziny, która pozwala kobiecie na legalne przerwanie ciąży wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Jak to pogodzić z kodeksem? - Uszkodzenia mogą być tak poważne, że nie będziemy mieli do czynienia z płodem ludzkim - mówi &lt;name type="person"&gt;Umiastowski&lt;/&gt;.<br>Pełnomocniczki małżeństwa W. podkreślają, że sprawa nie dotyczy aborcji ani ubezpieczenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego