Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2926
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
lekarz.
- Nikt nie zagwarantuje, że dany lek nie spowoduje u pacjenta uczulenia, nawet jeśli był już przez tę osobę stosowany wcześniej - dodaje dr Józef Meszaros z Katedry Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej AM w Warszawie. - Dla alergików groźny może być każdy lek.

Znowu winne geny
Przyczyną nagle pojawiającej się alergii na lek już wcześniej przez pacjenta stosowany jest zwykle genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do wytwarzania przeciwciał działających przeciw danemu lekowi. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego ten mechanizm uruchamia się nagle u ludzi w dwudziestym lub czterdziestym, nie zaś np. w drugim roku życia.
Od kilku lat współczesna alergologia potrafi już skutecznie łagodzić u
lekarz.<br>- &lt;q&gt;Nikt nie zagwarantuje, że dany lek nie spowoduje u pacjenta uczulenia, nawet jeśli był już przez tę osobę stosowany wcześniej&lt;/&gt; - dodaje dr Józef Meszaros z Katedry Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej AM w Warszawie. - Dla alergików groźny może być każdy lek.<br><br>&lt;tit1&gt;Znowu winne geny&lt;/&gt;<br>Przyczyną nagle pojawiającej się alergii na lek już wcześniej przez pacjenta stosowany jest zwykle genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do wytwarzania przeciwciał działających przeciw danemu lekowi. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego ten mechanizm uruchamia się nagle u ludzi w dwudziestym lub czterdziestym, nie zaś np. w drugim roku życia.<br>Od kilku lat współczesna alergologia potrafi już skutecznie łagodzić u
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego