Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wiedza i Życie
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
dobrze znoszące koszenie. Na opuszczonej łące większość gatunków łąkowych ginie, pozostają natomiast gatunki leśne, które wchodzą w skład nowego lasu.
Na porzucone tereny rolnicze graniczące z naturalnymi lasami stopniowo wkracza front gatunków leśnych. Najszybciej posuwają się pionierskie gatunki drzew olchy, brzozy, osiki. Przygotowują one siedlisko dla cieniolubnych grabów, buków czy lip oraz daleko rozsiewających się gatunków, na przykład paproci i mchów. We wtórnych lasach dość szybko pojawiają się rośliny o mięsistych owocach, roznoszone przez ptaki: konwalia majowa, konwalijka dwulistna i kokoryczki wielokwiatowa i wonna. Dopiero ostatnią linię stanowią te, które kwitną wczesną wiosną.
W niektórych krajach, przoduje wśród nich Wielka Brytania
dobrze znoszące koszenie. Na opuszczonej łące większość gatunków łąkowych ginie, pozostają natomiast gatunki leśne, które wchodzą w skład nowego lasu.<br>Na porzucone tereny rolnicze graniczące z naturalnymi lasami stopniowo wkracza front gatunków leśnych. Najszybciej posuwają się pionierskie gatunki drzew olchy, brzozy, osiki. Przygotowują one siedlisko dla cieniolubnych grabów, buków czy lip oraz daleko rozsiewających się gatunków, na przykład paproci i mchów. We wtórnych lasach dość szybko pojawiają się rośliny o mięsistych owocach, roznoszone przez ptaki: konwalia majowa, konwalijka dwulistna i kokoryczki wielokwiatowa i wonna. Dopiero ostatnią linię stanowią te, które kwitną wczesną wiosną.<br>W niektórych krajach, przoduje wśród nich Wielka Brytania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego