Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
cechują jeziora obszarów okołorównikowych, jednak ich wody są 5--10 razy cieplejsze od wód jezior na obszarach podbiegunowych. Głębokie jeziora strefy umiarkowanej mają najbardziej złożony układ termiczny, który można przedstawić w dwojaki sposób (ryc. 64).
Cyrkulacja wiosenna cechuje się stopniowym podwyższaniem temperatury od 0°C, a więc od okresu stopienia lodów. Jest to następstwem opadania mas wody o większej gęstości i podpływania na ich miejsce zimniejszych mas zalegających w strefie przydennej. Efektem końcowym tego typu cyrkulacji jest całkowite wymieszanie mas wodnych i osiągnięcie przez nie temperatury ok. 4°C. Zjawisko osiągnięcia równej temperatury w pionie jest określane mianem homotermii wiosennej.
Okres
cechują jeziora obszarów okołorównikowych, jednak ich wody są 5--10 razy cieplejsze od wód jezior na obszarach podbiegunowych. Głębokie jeziora strefy umiarkowanej mają najbardziej złożony układ termiczny, który można przedstawić w dwojaki sposób (ryc. 64).<br>Cyrkulacja wiosenna cechuje się stopniowym podwyższaniem temperatury od 0°C, a więc od okresu stopienia lodów. Jest to następstwem opadania mas wody o większej gęstości i podpływania na ich miejsce zimniejszych mas zalegających w strefie przydennej. Efektem końcowym tego typu cyrkulacji jest całkowite wymieszanie mas wodnych i osiągnięcie przez nie temperatury ok. 4°C. Zjawisko osiągnięcia równej temperatury w pionie jest określane mianem homotermii wiosennej.<br>Okres
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego