Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
i intensywnością topnienia. P.A. Szumski i E.N. Cykin (1962) wydzielili 7 stref glacjalnych, zmieniających się w profilu pionowym i różniących się nieco rozkładem w warunkach klimatu morskiego i kontynentalnego (por. Baranowski, 1977, s.9 - 11).
Schemat stref glacjalnych (facji), zaproponowany przez C.S. Bensona (1961) dla subpolarnej kopuły lodowej i uzupełniony przez F. Müllera (1962), przyjął się szeroko i jest powszechnie akceptowany (rys. 3.8). Idąc od góry lodowca, mamy wpierw strefę śniegu suchego. Topnienie nie zachodzi tu nawet w lecie. Dolną granicą tej strefy jest linia śniegu suchego.
Poniżej strefy śniegu suchego leży strefa przesiąkania (perkolacji). Pojawia się
i intensywnością topnienia. P.A. Szumski i E.N. Cykin (1962) wydzielili 7 stref glacjalnych, zmieniających się w profilu pionowym i różniących się nieco rozkładem w warunkach klimatu morskiego i kontynentalnego (por. Baranowski, 1977, s.9 - 11).<br> Schemat stref glacjalnych (facji), zaproponowany przez C.S. Bensona (1961) dla subpolarnej kopuły lodowej i uzupełniony przez F. Müllera (1962), przyjął się szeroko i jest powszechnie akceptowany (rys. 3.8). Idąc od góry lodowca, mamy wpierw strefę śniegu suchego. Topnienie nie zachodzi tu nawet w lecie. Dolną granicą tej strefy jest linia śniegu suchego.<br> Poniżej strefy śniegu suchego leży strefa przesiąkania (perkolacji). Pojawia się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego