Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 08.07
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
winne wojny były Niemcy, bo na mobilizację w Rosji -wspierającej Serbię zaatakowaną przez Austrię - odpowiedziały wypowiedzeniem wojny Rosji oraz atakiem na Francję poprzez neutralną Belgię. W ciągu kilku tygodni cała Europa stanęła w ogniu.

Od sierpniowych salw 1914 r. zaczyna się najpotworniejszy wiek w dziejach Europy: stulecie maszynowego i administracyjnego ludobójstwa, które pochłonęło bez mała sto milionów ludzi, oraz cywilizacyjnego załamania, które stworzy ideologie totalitarne, wyniszczy i zdegraduje Europę. "Koniec ludzkości" (Karl Krauss), "prakatastrofa" (Tomasz Mann), "wielki zasiew katastrofy" (George Kennan), "upadek Zachodu" (Oswald Spengler).

Wojna ta zburzyła fundamenty dawnego ładu, zdeklasowała całe warstwy społeczne i dała pożywkę totalitarnym ideologiom, które
winne wojny były Niemcy, bo na mobilizację w Rosji -wspierającej Serbię zaatakowaną przez Austrię - odpowiedziały wypowiedzeniem wojny Rosji oraz atakiem na Francję poprzez neutralną Belgię. W ciągu kilku tygodni cała Europa stanęła w ogniu.<br><br>Od sierpniowych salw 1914 r. zaczyna się najpotworniejszy wiek w dziejach Europy: stulecie maszynowego i administracyjnego ludobójstwa, które pochłonęło bez mała sto milionów ludzi, oraz cywilizacyjnego załamania, które stworzy ideologie totalitarne, wyniszczy i zdegraduje Europę. "Koniec ludzkości" (Karl Krauss), &lt;orig&gt;"prakatastrofa"&lt;/&gt; (Tomasz Mann), "wielki zasiew katastrofy" (George Kennan), "upadek Zachodu" (Oswald Spengler).<br><br>Wojna ta zburzyła fundamenty dawnego ładu, zdeklasowała całe warstwy społeczne i dała pożywkę totalitarnym ideologiom, które
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!