Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 5(500)
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1989
wydajne w sensie ekonomicznym i bardziej pluralistyczne pod względem politycznym? Tu odpowiedź brzmi różnie w zależności od kraju. Jeśli chodzi o Związek Sowiecki, sceptycyzm jest bardzo na miejscu. Raczej odległe są szansę na to, że poczynania Gorbaczowa dadzą w wyniku gospodarkę konkurencyjną w skali światowej i polityczny ustrój, w którym ludzie będą rządzić się sami pod dobrotliwą kuratelą trochę jakby zobojętniałej partii komunistycznej. Antydemokratyczna spuścizna leninowska, wielonarodowy charakter państwa i głęboko zakorzenione tradycje centralizacyjne - wszystko to razem osłabia podatność społeczeństwa na skuteczne przejęcie politycznej i kierowniczej odpowiedzialności, a zatem uniemożliwia tego rodzaju pozytywny bieg wydarzeń.
Pomyślne wprowadzanie pluralizmu w Związku Sowieckim
wydajne w sensie ekonomicznym i bardziej pluralistyczne pod względem politycznym? Tu odpowiedź brzmi różnie w zależności od kraju. Jeśli chodzi o Związek Sowiecki, sceptycyzm jest bardzo na miejscu. Raczej odległe są szansę na to, że poczynania Gorbaczowa dadzą w wyniku gospodarkę konkurencyjną w skali światowej i polityczny ustrój, w którym ludzie będą rządzić się sami pod dobrotliwą kuratelą trochę jakby zobojętniałej partii komunistycznej. Antydemokratyczna spuścizna leninowska, wielonarodowy charakter państwa i głęboko zakorzenione tradycje centralizacyjne - wszystko to razem osłabia podatność społeczeństwa na skuteczne przejęcie politycznej i kierowniczej odpowiedzialności, a zatem uniemożliwia tego rodzaju pozytywny bieg wydarzeń.<br> Pomyślne wprowadzanie pluralizmu w Związku Sowieckim
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!