Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Ozon
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
nie uczestnicy dramatu. Często po procesie przestępca zamiast żałować, ma ochotę się zemścić, a ofiara wciąż jest zaszczuta i przerażona.

Ideą sprawiedliwości naprawczej jest zastąpienie kary pojednaniem, a zemsty na sprawcach - pomocą dla ofiar. Tutaj jednych pyta się: co cię usatysfakcjonuje? A drugich: jak możesz zadośćuczynić? Robią to mediatorzy, czyli ludzie przygotowani do pośredniczenia w konfliktach: psychologowie, socjologowie, a nawet matematycy. - Nie rozstrzygają sporu, nie prowadzą terapii. Muszą być bezstronni i pomóc skłóconym samodzielnie dojść do porozumienia - tłumaczy Robert Kaszczyszyn z Lublina, wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji.

Ruch mediacyjny zaczął się na świecie w latach 70. Pionierami byli Kanadyjczycy, którzy w 1974
nie uczestnicy dramatu. Często po procesie przestępca zamiast żałować, ma ochotę się zemścić, a ofiara wciąż jest zaszczuta i przerażona. <br><br>Ideą sprawiedliwości naprawczej jest zastąpienie kary pojednaniem, a zemsty na sprawcach - pomocą dla ofiar. Tutaj jednych pyta się: co cię usatysfakcjonuje? A drugich: jak możesz zadośćuczynić? Robią to mediatorzy, czyli ludzie przygotowani do pośredniczenia w konfliktach: psychologowie, socjologowie, a nawet matematycy. - Nie rozstrzygają sporu, nie prowadzą terapii. Muszą być bezstronni i pomóc skłóconym samodzielnie dojść do porozumienia - tłumaczy Robert Kaszczyszyn z Lublina, wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji. <br><br>Ruch mediacyjny zaczął się na świecie w latach 70. Pionierami byli Kanadyjczycy, którzy w 1974
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego