Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
z krwi ciała obce i substancje szkodliwe dla organizmu (tusz, barwniki, bakterie). Podobne właściwości wykazują makrofagi tkankowe występujące w śródbłonku naczyń kory nadnerczy i szpiku kostnego. Makrofagi te zalicza się do układu jednojądrzastych makrofagów (por. s. 72).
W pewnych narządach, np. w wątrobie, śledzionie, szpiku kostnym i gruczołach dokrewnych, kapilary mają średnicę dochodzącą do kilkudziesięciu mikrometrów oraz bardzo cienki śródbłonek i wówczas noszą nazwę naczyń włosowatych typu zatokowego, czyli sinusoidów. Niekiedy w śródbłonku naczyń włosowatych nie można wykazać granic międzykomórkowych, jak np. w kapilarach naczyniówki oka. Naczynia takie są kapilarami typu zarodkowego.
Naczynia włosowate są jedynymi naczyniami, które mogą powstawać w
z krwi ciała obce i substancje szkodliwe dla organizmu (tusz, barwniki, bakterie). Podobne właściwości wykazują makrofagi tkankowe występujące w śródbłonku naczyń kory nadnerczy i szpiku kostnego. Makrofagi te zalicza się do układu jednojądrzastych makrofagów (por. s. 72).<br>W pewnych narządach, np. w wątrobie, śledzionie, szpiku kostnym i gruczołach dokrewnych, kapilary mają średnicę dochodzącą do kilkudziesięciu mikrometrów oraz bardzo cienki śródbłonek i wówczas noszą nazwę naczyń włosowatych typu zatokowego, czyli sinusoidów. Niekiedy w śródbłonku naczyń włosowatych nie można wykazać granic międzykomórkowych, jak np. w kapilarach naczyniówki oka. Naczynia takie są kapilarami typu zarodkowego.<br>Naczynia włosowate są jedynymi naczyniami, które mogą powstawać w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego